Úvod

Nový laser uveden do provozu

Dne 28.4.2012 byl uveden do provozu náš nový pevnolátkový (fiber) laser o výkonu 4 kW.

Dne 28.4.2012 byl uveden do provozu náš nový pevnolátkový (fiber) laser o výkonu 4 kW. Uvedení do provozu předcházela delší doba čekání na stroj samotný, neboť poptávka po stroji je tak velká, že už na začátku roku 2012 byla čekací doba na stroj 6 měsíců. Firma FEPEKO s.r.o. ovšem všechny předběhla a podepsala jako vůbec první firma v Evropě koupi laseru.

 

Tsunami v Japonsku ovšem dodávku trochu opozdila, takže se s instalací stroje započalo až na začátku dubna 2012. Náš stroj je teprve druhý od Německa na východ, ten první je v Německu v Haanu, v předváděcí hale firmy AMADA.

 

A teď něco k laseru samotnému. Fiber laser vyniká v materiálech označovaných jako barevné kovy - hliník, meď, mosaz a měl by zvládnout i titan. Samozřejmě, že spolehlivě pálí i plechy ocelové a nerezové. Zvláště v tenkých materiálech předvádí fiber laser nepopsatelné představení, kde oproti CO2 laseru předvádí několikanásobně vyšší rychlosti. Proto se v tenkém hliníku můžeme dostat až na úchvatnou hranici 100 m/ 1 min. A to vše doprovázeno přejezdovou rychlostí 240 m/ 1 min při zrychlení až 5 G.

 

Další nezpochybnitelnou výhodou fiber laseru je jeho nízká spotřeba energií (až 2x nižší oproti CO2 laseru), odpadnutí optické cesty pomocí zrcátek (paprsek vede optický kabel) a skutečně vynikající doba naběhnutí resonatoru - takřka okamžitě po spuštění stroje. Na celém stroji najdeme pouze 4 zrcadla a to až na samém konci optické cesty, které dovedou paprsek přes čočku až k trysce.

 

Pro názornost řezu fiber laseru, klikněte na odkaz naší videogalerie nebo zde.

<<zpět